Ден след празника на Бургас – 6 декември, в Бургаския държавен университет се проведе кръгла маса на тема: „Перспективи и стратегии за сътрудничеството между висшите училища, работодателите и синдикатите в ЮИР“. Дискусията събра на едно място синдикални организации, местна власт и представители на множество университети от България, работодателски организации и на бизнеса.
„Съвместната ни инициатива между университета и председателя ВОН-КНСБ проф. Лиляна Вълчева цели да дискутираме как висшето образование да бъде полезно на бизнеса в сътрудничество със синдикатите. В тази връзка предлагам следните конкретни, синхронизирани мерки между трите заинтересовани страни: съгласуване на образователните програми във висшето образование с бизнеса и синдикатите, осигуряване на работа на студентите чрез стажантски програми и практики, разширяване на участието на хора от бизнеса в преподавателската дейност и създаване на фондове за стипендии от бизнеса за подкрепа на студентите“, бяха думите на проф. д-р Христо Бозов, д.м., ректор на Бургаския държавен университет.
„Искам да поздравя настоящото ректорско ръководство на университета за неговия впечатляващ старт. Проф. Бозов силно се открои сред ректорите в България като изстреля своето висше училище много бързо нагоре“, каза проф. Вълчева. Тя обеща подкрепа за българското висше образование в следните посоки – синхронизиране на държавните поръчки за прием на студенти с потребностите на бизнеса, задължителни стажове и практики за студентите още от първи курс, разработване на „живи лаборатории“ към университетите, които да работят за реалния бизнес.
Събитието уважи зам.-кметът по „Образование, здравеопазване, социални дейности и младежки политики“ в Община Бургас Михаил Ненов, който препоръча следващата дискусия да засегне още две водещи умения, които трябва да притежават българските студенти – за предприемачество и за иновации.
Кап. Жорж Дерелиев, председател на Търговско-индустриална камара в Бургас, и неговата заместничка Витка Вълчева предложиха надграждане на съществуващия кариерен център в университета чрез създаване на уеб пространство, което да подсигури на студентите пряк достъп до работодатели. Тази идея впечатли, освен ръководството на Бургаския държавен университет, и представители на гостуващи университети.
„Всеки работодател има нужда от отлично подготвени специалисти, но накрая взема това, което има на пазара. Българският бизнес и висшите училища у нас страдат от липсата на прогнозиране какви специалисти ще бъдат необходими на обществото не сега, а след няколко години. В тази връзка искам да поздравя проф. Бозов и академичното ръководство за тяхната предвидливост да подготвят специалности, които ще бъдат много необходими за в бъдеще“, сподели Явор Жеков, член на Управителния съвет на Българска стопанска камара.
Дискусията продължи с изказване на Дмитро Захарченко, изпълнителен директор на "Промет Стиил“, и с предложения от представители на над 10 университета от цялата страна.