Повече от две десетилетия ежегодната Студентска конференция на Факултета по обществени науки насърчава и стимулира обучаваните студенти да участват активно в научно-изследователската дейност на различните професионални направления, като им дава възможност да представят своите разработки, да споделят своите търсения и достижения в областта на управленските, икономическите, педагогическите и хуманитарните науки.
Традиционно Студентската научна конференция на ФОН се провежда в две сесии – зимна и лятна за съответната учебна година.
Организаторите напомнят, че до края на месец април 2025 г. е необходимо участниците в предстоящата лятна сесия да се регистрират, като попълнят формуляра, публикуван на сайта на конференцията тук:
https://sites.google.com/view/studconf/%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D0%BD%D0%B0?authuser=0
На 5 декември 2024 г. в зала 316 на Факултета по обществени науки към Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ бе проведена зимната сесия на ежегодната Студентска научна конференция на Факултета по обществени науки. Отчетен бе над 50% ръст в подадените доклади на база предходен формат. Събитието събра над 80 участници, които представиха повече от 55 доклада по актуални теми от различни научни направления. Участваха студенти от всички професионални направления, по които се провежда обучение във Факултет по обществени науки: ПН 1.2 Педагогика, ПН 1.3 Педагогика на обучението по.., ПН 3.7 Администрация и управление, ПН 3.8 Икономика (Маркетинг), ПН 3.9 Туризъм и ПН 5.13 Общо инженерство. За първи път бяха презентирани на английски език доклади, съвместно подготвени от екипи на международни студенти от специалност „Медицина“ със студенти от специалност „Стопанско управление“ и специалност „Индустриален мениджмънт“.
Както вече стана традиция конференцията бе открита с химна на Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Участниците и техните научни ръководители бяха поздравени от проф. д-р Иван Димитров, председател на организационния комитет на конференцията и от доц. дин Мартин Гюзелев, зам.-декан на ФОН.
В пленарната сесия бяха представени 10 пленарни доклада, като темите бяха актуални, а презентаторите показаха добри презантационни умения и задълбочени познания по изследваната тематика.
Интерес привлякоха двата пленарни доклада на английски език, чиито теми бяха свързани със стреса и неговото влияние върху съня на студентите, както и ефектите на съня върху концентрацията на чуждестранни студенти по медицина.
Със своята актуалност, сред пленарните доклади се откроиха разработките на студентите от специалност „Специална педагогика“, които обърнаха внимание на социално уязвимите групи в доклада на тема „Затворени в тъмнината – животът на уязвимите“, както и на студента от специалност „Стопанско управление“, с тема „Лидерството по време на криза и пандемия“, където бяха представени уроците за бъдещето и специфичните предизвикателства по време на криза и пандемия, пред които е изправен лидерът.
Темата за ролята на държавните разузнавателни агенции в съвременния свят, бе представена от студент от специалност „Маркетинг“, като докладът бе подготвен в екип със студенти от специалност „Индустриален мениджмънт“, магистърска програма „Управление на операциите, процедурите и митническото обслужване при търговия с акцизни стоки“.
Интерес предизвика и философският анализ на съвременния човек през погледа на Маркузе, докладван от студент от специалност „История и философия“.
Темите от сферата на туризма също предизвикаха интерес. Доклад на тема „Брандирани срещу небрандирани хотели: Оценка на българските потребители на хотелиерския продукт“ бе презентиран от студентка от специалност „Туризъм“
Впечатляващо бе представянето на студентите от специалност „Туризъм“, които показаха умение за работа със специализиран софтуер и техните доклади бяха презентирани чрез филми. Класификацията на специалните събития и културологичният анализ на китайския Лунен фестивал разшириха хоризонтите на аудиторията.
След пленарната сесия Студентската научна конференция продължи работата си по секции: „Стопанско управление и Индустриален мениджмънт“, „Маркетинг и Туризъм“, „Педагогика“ и „Хуманитарни науки“. Всяка секция предостави възможност на студентите да споделят своите идеи и научни разработки, като разгледат важни аспекти от съответните дисциплини, изучавани през семестъра. Бяха обхванати широк спектър от научни интереси.
Най-масово бе участието в Студентската научна конференцията на студентите от специалност „Туризъм“ и специалност „Стопанско управление“. Студентите от специалност „Туризъм“ бяха с най-много участници и доклади - общо 41 участника с 23 доклада, разработени индивидуално или екипно. Докладите бяха на различни съвременни тематики в туризма - проучване на нагласи на хотелиерско търсене, управление на продажби, съвременни видове туризъм и др., както и имаше творчески разработки - професионални туристически видеоклипове за промотиране на специализирани видове туризъм и туристически ресурси.
В секция „Стопанско управление и индустриален мениджмънт бяха представени 15 доклада. Направи впечатление масовото участие на студенти от първи курс на специалност „Стопанско управление“, както от задочна, така и от редовна форма на обучение. Всички участници показаха много добри презентационни умения и задълбочени познания по изследваната тематика.
Студентската научна конференция, организирана с подкрепата на преподаватели и научни ръководители, постави основите на задълбочен научен диалог и предостави на младите изследователи платформа за споделяне на идеи. Всички доклади, по традиция се публикуват в сборник, достъпен на сайта на конференцията, предоставяйки възможност за по-широко разпространение на научните идеи.
Зимната сесия на Студентската научна конференция доказа, че бъдещите специалисти са способни да представят значими идеи и решения за проблемите на съвременния свят.
Очакваме участниците в лятната сесия на Студентската научна конференция!
Автор: Десислава Комунова