Университет „Проф. д-р Асен Златаров” посреща поредния курс парамедици в Центъра за професионално обучение „Бургас“. В него те ще придобият трета степен на професионална квалификация. Тя включва подготовка за оказване на първа помощ, транспортиране на болни и пострадали и при необходимост подпомагане на по-висококвалифицирания персонал.

 „През годините направихме много за развитието на специалността „Парамедик“. Поставихме началото през 2019 г. с първия курс, в който обучихме около 16 човека. Не мога да не отбележа и голяма подкрепа която получихме от Община Бургас в това наше тогавашно начинание. Към днешна дата вярвам, че успяхме да издигнем на още по-високо ниво качеството на обучението в тази така важна професия“, бяха думите на проф. д-р Христо Бозов, д.м., ректор на Бургаския държавен университет.

 Проф. Бозов представи първата въвеждаща лекция по оказване на първа помощ при спешни състояния.

 На откриването, което се състоя в зала 120 на Корпус „Медицински науки“,  присъстваха ректорското ръководство и преподаватели. Специални гости бяха и партньорите на университета от УМБАЛ Бургас и Центъра за спешна медицинска помощ.

 По време на срещата, управителят на Центъра за спешна медицинска помощ д-р Асен Кърджиев сподели, че ролята на парамедика за транспортиране на пациента до спешния център е важна. Той допълни, че с тяхна помощ би могло да се постигне 90% успеваемост при спасяването на човешкия живот.

 Тази година желаещите да се обучават са от областите Бургас и Ямбол. Сред тях е и Мийрем Али Юсюф, която е кмет на с. Кликач, Община Карнобат. Тя сподели, че мотивът й да се впусне в това предизвикателство е с цел оказване на спешна медицинска помощ на жителите на Кликач.

 Парамедиците с трета степен на професионална квалификация могат да работят в линейките на центровете за спешна медицинска помощ, в спешни приемни отделения на лечебните заведения, в служби за спешно реагиране и във всички звена и терени, където е необходимо оказване на такъв тип помощ. Професията е динамична,  отговорна и търсена. 

 Учебната програма включва 1 000 часа обучение, от които 550 са практически – в спешните центрове, а  450 са теория, с която курсистите се запознават с основните параметри в медицината – анатомия, физиология, хигиенни норми и оказване на медицинска помощ в спешни и аварийни ситуации. Те ще получат много добро обучение и умения по различни специалности, свързани със спешната медицина. Ще знаят как се реагира при спиране на сърдечна и дихателна дейност. Освен това ще бъдат обучени да  извършват шиниране, поставяне на инжекции, спиране на кръвотечение, както и реакции и поведение при травми на главата, на гръбначния стълб, при раждане и други.

 До момента в университета са обучени пет курса парамедици, които активно работят в линейките на ЦСМП и в спешните центрове.

 На откриването пред бъдещите курсисти, своя опит сподели председателят на Съюза на парамедиците в България Ива Пехливанска, която също е възпитаник на Университет „Проф. д-р Асен Златаров”.

 Част от завършилите курсисти парамедици продължават обучението си в специалност „Лекарски асистент”.

 Автор: Сивелина Илиева