Церемония по почетно награждаване за студентски постижения се проведе в сградата на Факултет по обществени науки и Департамент КПРПС. Обявявена беше и инициативата “Учени отвъд граници”.
На 6 декември 2024 г. в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ се проведоха две важни събития, които подчертаха ролята на университета като център за иновации и академично развитие.
Събитията започнаха с официалното обявяване на инициативата „Образователни работилници: Учене отвъд граници“. Работилниците, които ще се провеждат под патронажа на г-жа Наталия Михалевска, началник на кабинета на министъра на образованието и науката, целят да създадат пространство за обмен на добри педагогически практики между български учители зад граница и студентите, подготвящи се за педагози.
В своето приветствие г-жа Михалевска подчерта значимостта на тези взаимодействия, като изтъкна ролята на мултикултурния обмен и иновациите в съвременното образование. Чрез представянето на методики и адаптивни подходи учителите зад граница ще обогатят подготовката на студентите, които ще получат ценни знания за справяне с предизвикателствата в различни образователни среди.
Тази инициатива акцентира върху важността на сътрудничеството между опитни педагози и бъдещи учители и създава възможности за развитие на иновативни практики в областта на образованието.
Втората част на деня беше посветена на церемония по награждаване на изявени студенти за техните творчески и академични постижения. Събитието се проведе в сградата на Факултета по обществени науки и беше организирано от Департамент КПРПС и Научноизследователската и художественотворческа комисия при Студентския съвет.
Приветствия към студентите отправиха проф. Галин Цоков, министър на образованието, ректорът на университета проф. Христо Бозов и доц. Красимира Димитрова, които поздравиха младите таланти за тяхното вдъхновение, креативност и стремеж към усъвършенстване.
Сред наградените бяха участниците в конкурса за студентско творчество „Бургас празнува“, който вдъхнови студентите да изразят своето виждане за града чрез рисунки, есета, видеоклипове, презентации и други образователни ресурси. Конкурсът, създаден по идея на преподаватели и студенти, разкри творческата енергия и иновациите, които младите хора внасят в академичната и културната среда.
Другият акцент беше върху конкурса за академично есе на тема „Време за мълчание и/или време за говорене“. Участниците в него демонстрираха аналитично мислене и оригиналност, разглеждайки значими социални и етични въпроси. Отличените студенти впечатлиха журито със своите задълбочени идеи и умението да ги представят убедително.
Двете събития, състояли се в един ден, показаха различните измерения на образованието и вдъхновението. Обявяването на „Учене отвъд граници“ и церемонията по награждаване на студентите подчертаха значимостта на иновациите, творчеството и сътрудничеството в академичната общност. Те затвърдиха ролята на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ като ключов участник в развитието на образованието и бъдещите лидери.
Автор: Десислава Комунова