Проведе се научна конференция с международно участие  и кръгла маса – семинар с публични институции и браншови организации за предаване на  резултатите от изпълнението на проект  LIFE Wateroil (LIFE20 ENV/BG/001042).  Инициативата се реализира с активното участие на  „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД, Община Бургас, Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ и италианската биотехнологична компания Eurovix S.p.A. в качеството им на партньори по проекта.

Проектът LIFE Wateroil демонстрира цялостен подход към решаването на проблема с промишленото замърсяване на водите, като насърчава устойчивото развитие и икономията на ресурси. Един от основните акценти в изпълнението на дейностите по проекта беше реконструкцията на биобасейните в пречиствателната станция с подобряване на тяхната ефективност чрез прилагане на биоактиватори и нова система за аерация. Ролята на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ в този проект касаеше мониторинга на качеството на отпадъчните води и въздуха на територията на модернизираните инсталации и оценката на ефекта от изпълнението на проекта.

В програмата бяха включени две отделни локации за двата дни на събитието, като техническата и научната част на докладите беше изнесена през първия ден в конферентния център на „Лукойл“, намиращ се на територията на рафинерията. Участниците посетиха новоизградените съоръжения на площадката на централната пречиствателна станция за отпадъчни води, където водещите специалисти от екипа на проекта ги запознаха с извършените реконструкции и направените нововъведения.

Доц. д-р Хюсеин Йеменджиев представи постигнатите резултати в хода на изпълнението на проекта от страна на партниращия екип в Университет „Проф. д-р Асен Златаров“. Отчетени бяха значителни приноси по отношение на употребата на вода за технологични нужди, като в края на проекта и вследствие от неговото изпълнение е постигнато намаляване на нуждите от прясна вода от язовир „Мандра“ с до 420 хил. куб.м годишно. Освен това реконструираните съоръжения за пречистване на водите намаляват потреблението на електрическа енергия с 63% и редуцират емисиите на CO2 със средно 1400 тона. Заедно с това се наблюдават значителни ефекти по отношение на качеството на водите и атмосферния въздух.

В научната част на конференцията доклад изнесе доц. д-р Ления Гонсалвеш, а преподаватели, млади учени и студенти от специалностите „Екология и опазване на околната среда“, „Химия“ и „Химични технологии“ представиха постерни доклади на специална сесия.

Автор: Сивелина Илиева