На 16 ноември 2024 г. в Студентския център на Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ – Бургас се проведе Кардиологичен симпозиум, организиран от Медицинския факултет на университета, с подкрепата на Медицински център „4 Life“ и фармацевтичната компания Софарма. Събитието беше посветено на иновативните подходи за контрол на риска при пациенти с кардио-ренално-метаболитен синдром и събра водещи специалисти от различни области на медицината.
Симпозиумът, част от честванията по случай петата годишнина на Медицинския факултет, включваше лекции и дискусии за последните научни постижения в лечението на кардио-ренално-метаболитния синдром. Сред основните теми бяха ренопротекция, кардиопротекция, иновативни терапии за кардиометаболитни нарушения, както и новаторски методи за управление на метаболитния риск чрез бариатрична хирургия.
Събитието беше открито от доц. д-р Светлин Цонев, инициатор на симпозиума. В своето приветствие той изрази увереност, че симпозиумът ще допринесе за разпространението на иновациите в лечението на кардио-ренално-метаболитния синдром и ще бъде платформа за обмен на знания и идеи сред специалистите. Доц. Цонев допълни още: “За мен е удоволствие и привилегия, заедно с Медицинския факултет във Бургас да организираме експертна среща, среща с фокус социалнозначимо заболяване- затлъстяването. Фокусът ще бъдат сърдечните и бъбречни усложнения, начините за диагностика и съвременни възможности за лечение. Мултидисциплинарният екип е в основата на разрешаването на заболяването, застрашаващо да се превърне в пандемия.”
След него приветствия отправи доц. д-р Стефка Касърова, заместник-декан на Медицинския факултет, която подчерта важността на събитието за младите лекари и студентите в медицинската общност. „Това е отлична възможност да разширим знанията си в областта на кардио-ренално-метаболитния синдром и да обсъдим иновациите в терапията на тези заболявания. Също така, събитието предоставя платформа за взаимодействие и обмен на идеи между утвърдени специалисти и младите колеги, които са бъдещето на нашето здравеопазване“, заяви тя.
Сред лекциите, които привлякоха интерес, бяха тези, които разгледаха клиничното значение на обструктивната сънна апнея при сърдечно-съдови заболявания и новите стратегии за кардиопротекция. Програмата включваше и дискусии за социалните аспекти на кардио-ренално-метаболитния синдром, който засяга все повече пациенти по целия свят.
Събитието предостави възможност на специалисти и студенти да се запознаят с актуални изследвания и методи за лечение, като се обсъди важността на комплексния подход към тези състояния. Той включва както медицински, така и социални аспекти, които са ключови за цялостното управление на заболяванията.
Събитието подчерта значението на иновациите и напредъка в лечението на кардио-ренално-метаболитния синдром, както и важността на развитието на съвременната медицина в България.
Автор: Десислава Комунова