В Университет „Проф. д-р Асен Златаров“ се проведоха две информационни срещи със студенти във връзка с възможностите за мобилности по програма „Еразъм+“. Събитията бяха организирани от  Дирекция „Международно и национално сътрудничество и връзки с обществеността“ под ръководството на проф. д-р Стоянка Петкова-Георгиева. В срещите участваха ас. Златина Николова, която е институционален координатор по програмата и Теодора Стоянова, специалист преподавателска и студентска мобилност.

 Първата разяснителна среща се проведе в зала във Факултета по обществени науки. В нейните рамки ас. Златина Николова представи на  студентите самата програма „Еразъм+“ и поясни защо младите хора е хубаво да участват в нея. Тя обясни видовете студентска мобилност и времетраенето на програмата, както и даде подробности относно финансовото подпомагане. Втората среща се проведе в зала в Корпус „Медицински науки“.

 В рамките на събитията се обсъдиха въпроси относно подбора на студенти и докторанти за изходяща мобилност по програмата. Подробна информация за това, може да се открие на сайта на университета, на следния линк: https://btu.bg/index.php/bg/obucenie-m-bg/erasmus-plus-m-bg

 Програма „Еразъм+“ предоставя възможност на студентите да проведат част от обучението си в партниращо висше училище или да осъществят практиката си в чужбина. Този период е част от програмата за обучение на студента, завършващ в някоя от следните степени: образователна и квалификационна степен „бакалавър“, „магистър“ и образователна и научна степен „доктор“. Необходимо е мобилността да отговаря на профила на обучението на студентите и техните потребности за личностно развитие.

 Продължителността на мобилността е от минимум 2 до максимум 12 месеца (един или два семестъра) по време на всяка степен на обучение.

 За периода на своята мобилност студентите получават „Еразъм+“ грант - финансова помощ, целяща да подпомогне допълнителните разходи по мобилността, породени от различията в стандарта на живот в чужбина. Грантът не е стипендия и не предвижда цялостно покриване на разходите, но е достатъчно голям. Изчислява се като месечна ставка, която се определя всяка година.

 Събитията по представяне на възможностите по програмата успяха да привлекат вниманието на студентите. Те задаваха редица въпроси, свързани с осъществяването на контакти с чуждестранните университети. Екипът на Дирекция „Международно и национално сътрудничество и връзки с обществеността“ обеща съдействие при подготовката на документи като насърчи младите хора да вярват повече в себе си и да разгърнат потенциала си.

Автор: Сивелина Илиева