Акция по кръводаряване ще се проведе в Бургаски държавен Университет "Проф. д-р Асен Златаров" - Бургас
Студентски Съвет и ОТДЕЛЕНИЕ ТРАНСФУЗИОННА ХЕМАТОЛОГИЯ, УМБАЛ - Бургас за втора поредна година се обединяват в съвместна кръводарителска кампания. Желаещите да дарят кръв, могат да го направят на 6 март, начален час 9:00, в мобилен кабинет, който ще се намира в зала Аула на Корпус “Медицински науки”.
Кръводаряването е доброволен и безвъзмезден акт, безценен жест, който реално спасява човешки животи. Уважение, доброта, милосърдие, състрадание са принципи, олицетворяващи дарителя.
Едва 30 минути, а всъщност равностойни на цял един живот
Кой може да дарява кръв?
Всеки здрав човек на възраст от 18 до 65 години, за когото лекар прецени, че кръводаряването не застрашава здравето му и дарената от него кръв е безопасна за болните, които се нуждаят от нея, може да стане дарител.
Мъжете могат да даряват кръв 5 пъти в рамките на една календарна година, а жените – 4 пъти, като интервалът между две кръводарявания трябва да бъде минимум 2 месеца.
Как да се подготвим за кръводаряването?
Два-три дни преди акта на кръводаряване човек трябва да се храни редовно и разнообразно – това заздравява силите на организма и повишава качеството на кръвта. Кръводаряването не трябва да се извършва на гладно. Кръводарителят трябва да е сигурен, че е здрав и отпочинал. След кръводаряването се приемат повече калорични течности и храни.
Какво се препоръчва след кръводаряване?
Компресивната превръзка следва да остане на ръката Ви най-малко 2 (два) часа.
Препоръчваме да не пушите най-малко 2 (два) часа след приключване на кръвовземането.
Не натоварвайте ръката на убождането най-малко 4 (четири) часа след приключване на кръвовземането.
Постарайте се да приемате повече калорични течности и храни в първите 3 (три) дни след кръвовземането. През първите 24 часа обемът на взетата кръв се възстановява напълно. Вегетарианската храна не пречи за възстановявянето.
В първите часове след кръводаряването отбягвайте силно задимени, с висока температура и влажност помещения.
Тези от Вас, които извършват професионално или любителски рискови дейности (пилотиране на самолети, управление на автобуси или влакове, работа с кранове, качване на подвижни стълби или скелета, делтапланеризъм, катерене и гмуркане), следва да изчакат най-малко 12 часа, преди да се върнат към тях.
За колко време се възстановява кръвта?
Количествено кръвта се възстановява за около едно денонощие, а качествено – за 3-4 седмици.
Кой не може да дарява кръв?
Не се допускат хора, които страдат от заболявания като СПИН, хепатит, сифилис, туберкулоза, токсоплазмоза, бруцелоза, отосклероза и Мениеров синдром, бронхит, алергии, хроничен остеомиелит и деформации на костите, ревматизъм, язва на стомаха или дванадесетопръстника, псориазис, екземи по кожата, глаукома и т.н.
Противопоказани са всички остри заразни болести (през време на боледуването и реконвалесцентния период). Хората, които са имали контакт със заразно болни – за период, равен на инкубационния, също не могат да даряват кръв. Проблем е наличието на сърдечно-съдово заболяване, тропически инфекции, костно-мозъчни, бъбречни и чернодробни проблеми.
Кръводаряване не се извършва и в случаи, когато по преценка на лекаря или освидетелстващото лице този акт на съпричастност представлява опасност за здравето на дарителя.
Къде може да дарите кръв, вижте на www.ncth.bg